MOTERS PORTRETAS ŠIUOLAIKINĖJE LIETUVOS DAILĖJE

“Parko galerija” balandžio 28 dieną, ketvirtadienį, 17:30 val., kviečia apsilankyti

parodoje MOTERS PORTRETAS ŠIUOLAIKINĖJE LIETUVOS DAILĖJE

Enrika Striogaitė

„Moters portretas šiuolaikinėje Lietuvos dailėje“ – tai kvietimas į „Parko galerijos“ parodą, skleidžiant žinią apie „Pagalbos moterims liniją“, dirbančią savanorystės pagrindais.

Padėti moteriai

Parodos iniciatorės – „Parko galerijos“ savininkė Jolanta Gutauskienė ir „Pagalbos moterims linijos“ vadovė, psichologė Aušrinė Krikščionaitienė įsitikinusios, kad dar nemažai moterų, sutrikusių, nusiminusių, patiriančių fizinį ar dvasinį smurtą nežino, jog gali nemokamai paskambinti visą parą veikiančiu telefono numeriu 8 800 66366, parašyti elektroninį laišką adresu pagalba@moteriai.lt ir visada bus joms atsakyta, išklausyti rūpesčiai, nerimas, suteikta psichologinė pagalba. Juk kartais reikia tiek nedaug – kad tavęs neteistų, nebartų, nepriekaištautų, tiesiog nuoširdžiai stengtųsi suprasti, nes kiekvieno mūsų gyvenimas – unikalus, taip pat nepalyginami su kitais yra ir rūpesčiai, jie nei didesni, nei mažesni, tiesiog kartais nutinka, jog prislegia taip stipriai, kad atrodo su jais nebesusidorosi. Tuomet atviras, nuoširdus išsisakymas tampa gyvybiškai svarbus, ypač kai jis – konfidencialus ir anonimiškas.

„Parko galerijos“ savininkė J.Gutauskienė – taip pat šios linijos savanorė, išklausiusi šimtus moterų, padėjusi joms savo situaciją pamatyti iš šalies – galbūt ne tokią niūrią, beviltišką, kaip pasirodė prieš paskambinant. „Savanoriaudama gaunu kur kas daugiau, nei atiduodu – kaip ir visi, pajutę dalijimosi dovaną, – teigia J.Gutauskienė, – šiuokart mes, savanorės, dalijamės savo laiku ir žiniomis, kurias gavome iš pusę metų trukusių teorinės ir praktinės dalies kursų“. Kursuose savanorės ne tik įgija būtinų psichologinių žinių, jos įpranta nedalyti asmeninių, dogmatiškų patarimų, ne vertinti ar teisti, o siekia atspindėti paskambinusios moters problemą, kad ji pati pasidarytų išvadas, realiau pažvelgtų į nerimą keliančią situaciją, kitu kampu – ir pati į save, nes krizėje atsidūręs žmogus dažnai nebemato realybės, supančiotas baimių jis pakliūva tarsi į užburtą ratą, iš kurio išeiti neturi jėgų, o jei dar patiria smurtą? „Dažnai patirianti smurtą moteris net nelabai supranta, kad tai smurtas, nes jis būna ne tik tiesioginis, fizinis, bet ir labai rafinuotas, – pastebi „Pagalbos moters linijos“ vadovė A.Krikščionaitienė.

Menas ir pagalba

Parodoje „Moters portretas šiuolaikinėje Lietuvos dailėje“ dalyvauja Elena Balsiukaitė, Henrika Bartkutė, Miglė Kosinskaitė, Audronė Petrašiūnaitė, Jolanta Galdikaitė, Aistė Ramūnaitė, Grytė Pintukaitė, Jurgita Rancevienė, Vaidotas Ruibys, Anatolijus Michailovas-Klošaras, Deivis Slavinskas, Gintaras Pankevičius, pateikę savąją moters viziją. Tapybos, grafikos, skulptūros darbuose galima išvysti moterį – motiną, moterį – madoną, moterį – paukštę, moterį – amazonę, valiūkišką, drąsią, jauną ir seną moterį, kurios veide įsirašę visi džiaugsmai bei vargai – šioje parodoje tarsi giedama giesmė kiekvienai moteriai, kokia ji bebūtų, kaip jai būtų pasisekę nugyventi gyvenimą ar dar tik jo pusiaukelę.

„Menas ir emocinė pagalba žmogui – labai susiję“, – pastebi J.Gutauskienė. Ir išties – meno kalba galima pasakyti labai daug, o ir pats menas kuriančiajam dažnai būna dvasinė pagalba, per jį menininkas išsisako, o žiūrovas taip pat gali atrasti sau artimą pasaulį, vaizdą, kuris jam artimas, nuramina, atveria kitą gyvenimo pusę. „Žmonės ypač kenčia nuo vienišumo, – savanoriaudama „Moters pagalbos linijoje“ įsitikino J.Gutauskienė. – Vaikai emigruoja, o likę tėvai , ypač jei gyvas tik vienas jų, pavyzdžiui, mama,  nebeatitinka naujo vaikų socialinio statuso ir jei sūnus ar dukra padeda materialiai, vis dėlto tai nenumalšina emocinio bado, liūdno, ilgaus vienatvės, nereikalingumo jausmo“. Taigi ši paroda ir apie kiekvieno mūsų vienatvę, kuri, jeigu ja nepasidalijame, gali tapti pražūtinga. Štai – žvelgia iš dailininkų paveikslų įvairios moterų vizijos, realūs jų portretai ir tampa kažkaip savaime aišku, jog jų, o ir kiekvieno mūsų, gyvenimas jau savaime yra prasmingas ir reikalingas.

Kilni misija

Per metus „Moters pagalbos linijos“ savanorės atsako į  8-9 tūkstančius telefono skambučių, bet bandymų prisiskambinti būna apie 22 tūkstančius, tai reiškia, kad linija kartais būna užimta, tuomet reikia ne nusiminti dar labiau, bet palaukus vėl skambtelti ir budinti savanorė tikrai išklausys: kiekviena jų prie telefono atsisėda su meile kiekvienai moteriai, kuriai nuoširdžiai nori ištarti, jog yra su ja, kai jai sunku ir kad ji šiuo metu gali atsiremti, išsisakyti.

Taigi šįkart paroda turi aiškią socialinę intenciją (platinti žinią apie „Moters pagalbos liniją“ ir pakviesti galinčias ir norinčias savanoriauti moteris) ir profesionalų pagrindą (parodoje dalyvauja gerai žinomi, pripažinti menininkai), o svarbiausia – kilnią misiją padėti kenčiančiai, nusiminusiai, galbūt parklupusiai ar pažemintai moteriai atsitiesti, parodyti, kad ji, kaip Dievo kūrinys yra graži savaime ir tikrai kažkam labai reikalinga, taip labai, jog dėl to ir yra gimusi.

Recent Posts